Blog jak widać już nie jest aktualizowany. I raczej nie będzie. Wisi sobie ot tak, ze względów historycznych :)

KDE4 - przezroczystość w conky

Krzysztof Rygielski | 2009-07-13 17:53 | Kategorie: Linux, KDE4, Conky

Aktualizacja: Od pewnej wersji KDE4 (bodajże 4.3.0) nazwa pliku konfiguracyjnego plasmy, z którego wydobywamy ścieżkę do tapety uległa zmianie. Wcześniej był to plasma-appletsrc, teraz ten plik nazywa się plasma-desktop-appletsrc. Tę zmianę uwzględniłem w tym poście. Reszta pozostaje bez zmian.

Zawsze używałem conky jako mojego monitora systemowego. Po przesiadce na kde4 nadal chciałem go używać. Po prostu uważam, że jest to najlepsza aplikacja do monitorowania tego, co się dzieje w naszym systemie.

Z przezroczystością conky np. w gnome, nie ma żadnych problemów. Z kolei aby móc uzyskać właściwą przezroczystość w conky pod kde3, należało zrobić mały trik z ustawieniem tapety na root window na tą samą, którą mamy na pulpicie. W tym celu używamy feh'a:

$ feh --bg-scale `dcop kdesktop KBackgroundIface currentWallpaper 1`

Pod kde4 jednak nie jest już tak różowo. Ten sam conky, który działał dobrze na kde3, pod kde4 wygląda źle. Chyba z tej prostej przyczyny, że w kde4 nie ma czegoś takiego jak dcop. Conky niby jest "przezroczysty", ale zamiast właściwej tapety w tle, widoczne jest tło z ekranu powitalnego kdm. Po kilku minutach szperania w necie znalazłem informację, że również należy użyć feh'a, ale w inny sposób. Mianowicie:

$ feh --bg-scale "`grep 'wallpaper=' ~/.kde/share/config/plasma-desktop-appletsrc | tail --bytes=+11`"

Polecenie to wydłubuje z pliku konfiguracyjnego plasmy, plasma-desktop-appletsrc ścieżkę do aktualnej tapety pulpitu, następnie feh ustawia ją jako tapetę root window i śmiga.

zrzut ekranu

Wprawdzie można się dopatrzeć lekkiego cienia przy niewidocznym obramowaniu conky'ego, ale mi to nie przeszkadza. Chociaż może można to jakoś wyłaczyć...

Mała uwaga: zmiana tła może nie być widoczna od razu. Przynajmniej u mnie tak po prostu nie zadziałało. Dopiero po przelogowaniu pokazało właściwą tapetę w tle conky'ego, uzyskując dobrą przezroczystość.