Blog jak widać już nie jest aktualizowany. I raczej nie będzie. Wisi sobie ot tak, ze względów historycznych :)

Przekierowanie domeny bez WWW na domenę zaczynającą się od WWW

Krzysztof Rygielski | 2010-10-19 10:52 | Kategorie: Apache

Prefiks www stron internetowych jest w dzisiejszych czasach zasadniczo zbędny. Aczkolwiek nadal czasem występuje dodawany do adresu internetowego firmy np. na plakatach, wizytówkach, reklamach. Dla przeciętnego klikacza wówczas bardziej się to kojarzy z adresem internetowym niż domena pozbawiona tego prefiksu.

Dla końcowego użytkownika również nie ma znaczenia, czy ten prefiks jest, czy nie, jeśli chodzi o samo przeglądanie strony, gdyż (z reguły) w obu wypadkach jest serwowana ta sama treść. Ma to jednak znaczenie z punktu widzenia SEO, gdyż np. rygiel.net i www.rygiel.net, to dla wyszukiwarek dwie odrębne strony.

Zalecaną praktyką jest ujednolicenie tego i przekierowanie jednego z wariantów na drugi. Korzystając z serwera apache można wykorzystać do tego mod-rewrite i przekierowania 301. Kod podany poniżej umieszczamy albo w pliku konfiguracyjnym httpd.conf, w pliku dla konkretnej domeny, lub w pliku .htaccess danej witryny - wszystko zależy czy mamy uprawnienia administratora czy też nie, oraz od tego jak apache trzyma sobie konfigurację. Zdarza się, że wszystko leży w jednym pliku, czasem natomiast jest rozdrobnione. Ale nie to jest tematem tego posta :-)

Zatem, oto poniższy kod. Zakładamy, że nasza domena to rygiel.net.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^rygiel.net
RewriteRule (.*) http://www.rygiel.net/$1 [R=301,L]

Jeśli wszyskto jest zrobione poprawnie, to po wpisaniu adresu nie zaczynającego się od www powinniśmy zostać przekierowani na adres z www :-)