Blog jak widać już nie jest aktualizowany. I raczej nie będzie. Wisi sobie ot tak, ze względów historycznych :)

Toruńskie MZK i miłe zaskoczenie podejściem do klienta

Krzysztof Rygielski | 2010-06-11 14:53 | Kategorie: Inne

Jakieś 2 miesiące temu dzięki Wykopowi trafiłem na stronę MZK, gdzie umieszczono list do tej firmy w sprawie osób odtwarzających głośną muzykę z telefonów komórkowych. W pełni się z treścią tego listu zgadzam i również poparłem emailowo ten wniosek. Przyznam, że nie spodziewałem się jakiegokolwiek odzewu (sam fakt, że MZK zamieściło ten list był już zaskakujący). Można się jednak było mile rozczarować.

Ów list widniał wywieszony w ramkach Autobox w autobusach, aby każdy mógł go przeczytać:

MZK stworzyło znaczek umieszczany w autobusach, którego przekazem jest prośba o wyłączenie muzyki. Piktogram znajduje się na stronie ze wspomnianym wnioskiem. Zasadniczo wydaje się wątpliwe czy owy znaczek cokolwiek zmieni. Można go nie dostrzec lub po prostu olać jego przesłanie. Ale zawsze to jakiś krok naprzód.

Druga sprawa, którą MZK mile mnie zaskoczyło, jest następująca. W środę, 9 czerwca, jechałem sobie autobusem linii 15. Akurat pogoda była kiepska, padało itd, ale pomimo tego temperatura utrzymywała się ok 20 stopni w cieniu. Natomiast w autobusie, którym jechałem, było cholernie gorąco. Przyłożyłem rękę do grzejnika i bił od niego niezły żar, zupełnie jakby było włączone ogrzewanie, co przy takiej pogodzie jest czystym absurdem. Napisałem w związku z tym wniosek do MZK, podając linię, godzinę, numer pojazdu. Po jakimś czasie pomyślałem sobie, że może sobie coś ubzdurałem, że może mi się wydawało, ale byłem pewien, że tak nie jest.

Po 2 dniach otrzymałem następującą odpowiedź:

Odpowiadając na Pana e-mail z dnia 9 czerwca br. informuję, że w  autobusie nr inw. 552 uszkodzony był  silnik krokowy nastawy układu  ogrzewania. Awarię niezwłocznie usunęliśmy. Dziękuję za informację i  przepraszam za niedogodności związane z ww. awarią.

Zaskoczył mnie zarówno sam fakt odpowiedzi, jak i wyjaśnienie problemu. Widać MZK stara się dbać o wizerunek i podejście do klienta, co odbieram bardzo pozytywnie.