Blog jak widać już nie jest aktualizowany. I raczej nie będzie. Wisi sobie ot tak, ze względów historycznych :)

Dwa monitorki - praca na Twin View

Krzysztof Rygielski | 2010-02-04 16:41 | Kategorie: Linux, KDE4, Conky

Od paru tygodni jestem dumnym właścicielem nowego monitora Samsung SyncMaster 2243. Zobaczyłem jak to u Zająca jest fajnie z dwoma monitorami i mu tego pozazdrościłem :D

Nowy monitor zamontowałem na ścianie nad biurkiem - na samym biurku mam niewiele miejsca. Podłączenie monitora do laptopa i ewentualne przełączanie widoku to pikuś. Zastanawiałem się jednak jak sprawić, aby pracować w trybie Dual Head lub Twin View (zetknąłem się z różnymi określeniami). Najpierw bawiłem się w xrandr, ale jak się okazało, niezbyt to chyba współpracuje z kartami nvidii. Dopiero na liście pld zostałem oświecony, że nvidia ma do tego ładne narzędzie nvidia-settings :-)

Należy przejśc do sekcji X Server Display Configuration i tam zasadniczo od razu powinno być widać drugi monitor. Jeśli nie to powinien się pojawić po kliknięciu Detect Displays. Następnie wybieramy drugi monitor, klikamy Configure, wybieramy Twin View, ekran laptopa ustawiamy jako 'Make primary...' i klikamy Apply :-) Od tej chwili mamy pracę w trybie Twin View.

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Po pierwsze, plasma czasem glupieje. Z reguły muszę trzy razy klikać Apply, a potem rezygnować z zachowania nowych ustawień zanim wszystko zaskoczy poprawnie. Po drugie: jeśli na drugim monitorze ustawię sobie np. panel u dołu ekranu, to ma on rozmiar pasujący do wymiarów podstawowego, mniejszego w rozdzielczości ekranu laptopa. Po trzecie: jeśli padnie conky i zostanie odpalone ponownie, to wyląduje w zupełnie innym miejscu niż powinno. Pewnie dlatego, że oblicza koordynaty od brzegów wirtualnego ekranu, składającego się w tej chwili z 2 monitorów.

Wszystkie te wady da się jednak jakoś przeboleć. Praca na 2 monitorach jest naprawdę bardzo wygodna, chociaż na początku może trochę trudno się przyzwyczaić :-)

A tak wygląda moje skromne, domowe stanowisko pracy:

Nie dorasta wprawdzie do pięt wielu naprawdę ciekawym konfiguracjom biurkowym jakie zdarzyło mi się widzieć w sieci, ale spełnia swoje zadanie :-)