Blog jak widać już nie jest aktualizowany. I raczej nie będzie. Wisi sobie ot tak, ze względów historycznych :)

Nowy wizerunek conky - możliwość wyświetlania grafik

Krzysztof Rygielski | 2009-12-22 22:37 | Kategorie: Linux, Conky

Może to nie taka nowa funkcjonalność, ale od wersji chyba 1.7.x pojawiła się w conky możliwość umieszczania grafik. Służy do tego funkcja image. Wymaga to skompilowania conky z dołączonym imlib2. W PLD domyślnie nie ma tej opcji włączonej. Sam sobie przebudowałem - z reguły to robię, aby mieć też dostęp do funkcji obsługujących karty bezprzewodowe (wysłałem diffa na pld-devel, czekam na odzew...).

Jeśli posiadasz inną dystrybucję niż PLD, jest duże prawdopodobieństwo, że conky już jest skompilowane z imlib2. Jeśli nie, wówczas trzeba przekompilować, dodając do configure odpowiednią opcję. Ja dodatkowo kompilowałem z włączeniem obsługi wlan:

$ ./configure --enable-imlib2 --enable-wlan
$ make
$ make install

W PLD oczywiście należy odpowiednio przerobić plik .spec. Przebudowana, gotowa do instalacji paczka leży w moim repozytorium.

Chcąc wyświetlić grafikę w conky używamy funkcji image:

${image path_to_image -p x,y -s WIDTHxHEIGHT}

Czyli odpowiednio podajemy ścieżkę do obrazka, miejsce w conky, gdzie ma się wyświetlić, obliczane od lewego górnego rogu, oraz wymiary. Oczywiście te parametry są opcjonalne, ale przydatne.

Przerobione conky z zastosowaniem grafik obecnie wygląda u mnie tak:

To dopiero początek tego, co zamierzam zrobić z moim conky. Mam w planie kolejne przeróbki, ale na razie podoba mi się tak, jak jest :-)

Conky jest naprawdę oszczędne jeśli chodzi o zasoby systemowe. Poszerzenie funkcjonalności o wyświetlanie grafik nie wpływa na zużycie zasobów w jakiś zauważalny sposób. Dzięki temu ten świetny monitor systemowy staje się jeszcze lepszy :-) Ciekawe jakich nowych, przydatnych funkcji będzie można się spodziewać w kolejnych wersjach?